Príspevky

Dátum: 06.10.2013

Vložil: Ze Stupavy

Titulok: smutné vystupenie

Ako muzikant cimbalovky som sa bol pozrieť na vás ako vystupujete v Stupave...muzika zahrala 4 pesničky...k tomu si doniesla notový pult ( úbohe na 4 pesničky ), basista sa v dvoch pesničkach hľadal a niekedy netrafil správny akordový tón...keď nebola v pesničke predohra speváčky sa nevedeli chytiť ( napr. Rajdovňák....) a pokiaľ viem tak primáš býva huslista a nie harmonikar...či ?

A myslíte že hentak sa tancovali tance na Záhorí ? lebo pokiaľ viem tak sa tance tancovali ináč...alee šak to je jedno...

Dátum: 02.11.2013

Vložil: folklórista zo Záhorskej Bystrice

Titulok: Re:smutné vystupenie

anoným ktorý kritizuje vystúpenie Gajaranov musí byť poriadne praštený, alebo je to strach pred konkurenciou?.
Videl som ich celé vystúpenie, malo štabnú kultúru a veľmi veľa detí s mamičkami čo hodnotím ako unikum,a pekných ,šikovných mladých ľudí.Obdivovali sme ich kroje, záhoracke piesne - výbornych spevákov Bodaj by sme mali takých súborov na Záhorí čo najviacej.

Dátum: 02.11.2013

Vložil: Rohlíčková ved. FS Slnečnica. SUNEčNíK Gajary

Titulok: Re:Re:smutné vystupenie

Vyjadrila by som sa oveľa skôr - ale mala som pokazený počitač
Úvodom naš moderátor upozornil, že vystupuje Mladá hudba súboru. /čo ste videli a počuli bolo nacvičené na 8 skúškach/..
K námietkám anonýma leN toľko : Na Záhori nikdy neboli autentické ľudové hudby . Pred rokom 1918 bola heligonka, ústná harmonika,
bubon. Neskôr ozembuch, alebo malý cimbál na remeni okolo krku.
Neskoršie cigáň z husličkami a basa.- v Gajaroch to bola dychovka.
Vystúpenie nebolo súťažné!! Dialekt v každej dedine je rozdielný, tiež
i pjesničky a tance - lenže to je odborná debata a silne pochybujem, že by ste tomu rozumel!!! I keď uznávam, že v niečom máte peravdu!

Dátum: 03.11.2013

Vložil: ze Stupavy

Titulok: Re:Re:Re:smutné vystupenie

Pani vedúca, prepáčte mi, ale so mnou sa pokojne môžete baviť odborne, pretože nie som žiaden amatér. :-) Dolné Záhorie mám vcelku dobre preštudované a preto si myslím, že mám právo do tohto niečo povedať. Musím s vami nesúhlasiť, lebo už z roku 1819 sú zachované notové zápisy pre husle, husľovú kontru a gajdy. Záhorie bolo neskôr doménou sedliackych kapiel, NIE CIGÁNSKYCH, aj keď sa postupom času do nich udomácňovali cigánski poloprofesionáli, väčšinou cimbalisti. Od 18. storočia sa na Záhorí udomácňoval cimbal, ktorý si našiel natrvalo svoje miesto v ľudových sláčikových muzikách. Najrozšírenejším a najobľúbenejším nástrojom na Záhorí boli odjakživa husle. Preto ak vám záleží na pravde, preštudujte si tieto materiály: O.Elschek- Etnografický atlas Slovenska; Elscheková, Elschek - Slovenské ľudové piesne a nástrojová hudba.

Dátum: 04.11.2013

Vložil: Rohlíčková

Titulok: Re:Re:Re:Re:smutné vystupenie

Pán anoným ! Ak ste chlap a fundovaný vo folklóre prečo sa nepredstavíte ? Rada sa s Vami stretnem a podebatujem - ak považujete za Záhorie len mestá máte kus pravdy , ale ... až keď sa stretneme !!!

Dátum: 03.11.2013

Vložil: ze Stupavy

Titulok: Re:Re:smutné vystupenie

Praštený je ten, kto sa nerozumie záhoráckemu autentickému folklóru a v jednom, podľa vás "záhoráckom" ,tanci vystrieda prvky Šariša, Myjavy, Detvy a moderných tancov. To že deti a mládež tancujú v kroji je síce pekné, ale pozerať sa na kroje môžeme aj na vešiaku. A keď už chce niekto ponúkať divákom kvalitný záhorácky folklór, mal by sa ho najprv naučiť. To platí aj u "mladej" hudby, ktorá by sa mala naučiť, ako vyzerá hranie v ostatných ľudových hudbách, lebo váš kontrabasista to zrejme nevie. Asi by mu mal niekto vysvetliť, že triafať v C dure tóny z brucha nie je to pravé, lebo zrejme nemá dvakrát vyvinutý zmysel pre harmóniu. Nezdalo sa mi totiž, že ste na tom vystúpení ladili... Hlavne akordeón s kontrabasom neladili...asi by ste sa mali zhodnúť na akordoch. Ale škoda že moju kritiku beriete ako strach pred konkurenciou, lebo ja som vám chcel len dobre. A keď ide o folklórne súbory na Záhorí, myslím si, že sú aj oveľa lepšie, od ktorých by ste sa mohli učiť...

Dátum: 05.11.2013

Vložil: Rohlíčková

Titulok: Re:Re:Re:smutné vystupenie

Neviem prečo to adresujete do Gajar - prašteným Vás nazval niekto druhý.
Osobne si vážim každý súbor na Záhori a doteraz sme každému pomohli.
Ozaj poznáte moju knihu" 50 rokov folklóru, mladost a krásy?"
Tam sa dočítate podrobnosti ktoré o folklóre na Záhori asi nepoznáte.
Za výskumné dĺhoročné práce na tomto úseku som v roku 2012 dostala ocenenie Nocky a Ministerstva kultúr. SR
.

Dátum: 05.11.2013

Vložil: Výbor Združenia priateľov folklóru Gajary

Titulok: Re:Re:smutné vystupenie

Pán folklórista zo Záhorskej Bystrice
Pravdepodobne ste zo speváckého zboru čo v Stupave vystúpoval po našom súbore. Ďakujeme Vám za potlesk a povzbudenie našej mladej hudby - máme rADOSť, žE SA NáM "NARODILA ZA KRáTKU DOBU
NIEčO DOKáZALA. Potrebujú povzbudiť a nie odratiť. Sme vďačný Dr.Brnovi,že sa ich ujal. Má bohaté skúsennosi so zakladaním ľud. hudieb.
Ovláda 5 ľud.hudobných nástrojov a pomáha i pri nahrávaní CD s dospeláckou kapelou.. Vaše CD záhorackých pjesniček je výborné.
Chceme s Dr. Michalovíčom na rok zorganizovať vystúpenie súborov čo prezentujú pjesničky ktoré zaznamenal Dr. Janko Bláha.

Dátum: 24.02.2014

Vložil: chysta sa zánik súboru?

Titulok: Re:smutné vystupenie

pridávam sa kritike ale pridám kritiku k tohtoročnému plesu folklorne vystupenie nula bodov , polnočne vystupenie malo byt na pozvánke napísane tanec lahkých žien a nie FS Slnečnica Sunečník - zachránme harmoniku ,ešte raz velké sklamanie

Dátum: 05.10.2013

Vložil: milovník ludoviek

Titulok: velké sklamanie

Pán čo písal o zániku súboru ked odíde pani Rohlíčková má veľkú pravdu , v poslednom čase tam tancujete velice málo naších ľudových tancou , ale dávate viac prednosti moderným tancom ako napríklad salsa , no povedzte čo to je za tanec , to dokáže aj malé dieta , ale ludový tanec to tancujú všade vo svete . Prosím Vás pani Rohlíčková ak nechcete aby zanikol tento súbor vymente vedenie alebo ich začnite učit Vy !!!!!!!!!!

Záznamy: 1 - 10 zo 47
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Pridať nový príspevok